Stad, Land, Prik

De 12 provincies van Nederland

Zuid-Holland heeft de meeste inwoners, Zeeland de minste. Klik op een provincie voor de cijfers.

Hoe donkerder de kleur, hoe meer mensen per km².

Oefen de provincies

Kaart van de twaalf provincies van Nederland

Inwoners, oppervlakte en hoofdstad per provincie

Zuid-HollandDen Haag3.882.7083.3081.174
Noord-HollandHaarlem3.009.3864.092735
Noord-Brabant's-Hertogenbosch2.676.9555.082527
GelderlandArnhem2.173.3495.136423
UtrechtUtrecht1.415.1041.560907
OverijsselZwolle1.202.3753.421351
LimburgMaastricht1.138.3742.210515
Fryslân (Friesland)Leeuwarden665.2085.753116
GroningenGroningen601.2862.955203
DrentheAssen508.1092.680190
FlevolandLelystad462.8162.412192
ZeelandMiddelburg394.5382.933134

Inwoners op 1 januari 2026 en oppervlakte 2026 volgens het CBS. De oppervlakte is inclusief binnen- en buitenwater, dus ook de dichtheid rekent met water mee.

Den Haag is geen hoofdstad van Nederland, wel van Zuid-Holland

Hier gaat het vaak mis op toetsen. Amsterdam is de hoofdstad van Nederland, maar de hoofdstad van Noord-Holland is Haarlem. Zuid-Holland heeft Den Haag, niet Rotterdam. En Noord-Brabant heeft 's-Hertogenbosch, dat iedereen Den Bosch noemt.

Samen wonen er 18.130.208 mensen in de 12 provincies. Zuid-Holland is het dichtst bevolkt met 1.174 mensen per km², Fryslân het dunst met 116.